Ancestral

Ancestral

2014. szeptember 25., csütörtök

Válasz néhány gyakori kérdésre

Az Ancestral Quest honlapján található Gyakran Ismételt Kérdések fordítása
és személyes tapasztalatok alapján

Hány generációs családtörténet beírását teszi lehetővé az AQ?

   Nincs korlátozva, hogy hány generációt vihetünk be az AQ-ba. A gyakorlatban az írott történelem során körülbelül csak 150 generáció volt (a mai naptól fogva vissza Ádám és Éváig), ezért az AQ egy 999 generációs felső határt mutat a nyomtatandó jelentéseknél / családfáknál, ami úgymond, az: "Összes generáció". (Innen letölthető egy minta fájl, ami egy európai királyi családfa Ádámig visszamenőleg!)

/Megj.: A megjelenő oldalon az "Adam  Sample Database"-nél válaszd a 12.x-14 -es változatot. Ez egy AQ biztonsági mentés fájl. Ezért letöltés után a családfa az AQ programból a "Fájl" menüből a "Visszaállítás" menüpontra kattintva hozható be./


Hány személyt vehetek fel a családfámba az AQ-val?

     Az egyének számában nincs meghatározva egy szigorú korlát. Nagyjából 1 millió embert vehetünk fel. Ez a szám kisebb lesz, ha sok dokumentációt adunk meg az egyes embereknél, és nagyobb, ha kevesebb dokumentációt veszünk fel.

/A fordító megjegyzése:
  A leírás nem tesz különbséget a felvehető személyek számában az ingyenes "Basics" ("Alapok") és a fizetős teljes verzió között. Saját eddigi tapasztalatom szerint az ingyenes verzió is gond nélkül kezelt egy 7479 fős családfát és a fent letölthető 5009 fős, 142 generációig visszamenő királyi családfát is. ( 70 ezer fő feletti számokról is hallottam, de ezt személyesen még nem teszteltem.)


Az AQ tudja-e kezelni a GEDCOM fájlokat?

  Természetesen igen. Mind a behozatal (import), mind a kivitel (export) funkció elérhető a programban.
   Ez akkor hasznos, amikor egy másik családfa programban készült családfánkat szeretnénk behozni az AQ-ba (import), vagy az AQ-ben készült családfánkat szeretnénk átvinni egy másik programba (export).

Mennyi ideig használhatom az ingyenesen letölthető változatot?
   A használhatóság tekintetében az ingyenes verziónál nincs időkorlát, vagyis az ingyenes alap program is korlátlan ideig használható. A teljes verzióban természetesen több kényelmi és használati funkciót érhetünk el, de nincs semmilyen korlátozás, ha az ingyenes programot szeretnénk tovább használni.



Van-e kapcsolat a PAF és az Ancestral Quest között?

  1999-ben az Incline Software, a partnereitől kapott némi stratégiai segítséggel az újonnan kiadott AQ 3.0 alapján  segített a Mormon Egyháznak (Valódi nevén: Az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyháza) a PAF 4 kifejlesztésében. A PAF 4, és az újabb PAF 5 alap képernyői ezért nagyon hasonlóak az Ancestral Questéhez. 1999 óta, amíg a Mormon egyház új funkciókat fejlesztett ki és kiigazításokat végzett a PAF-ban, az Incline Software is új képességeket adott hozzá az AQ-hoz.

Ha egy PAF felhasználó úgy dönt, hogy az Ancestral Quest-re vált, képes lesz kihasználni ezen új tulajdonságok előnyeit. Gyakorlatilag alig van tanulási idő, mert a PAF kezelési felülete annyira hasonlít az AQ-éhoz.

Alternatívaként a PAF 5 felhasználók (eddig is) használhatták az AQ-t, mint PAF-bővítményt, mivel az AQ egy FamilySearch által hitelesített PAF beépülő modulként is működik.

Megj.:  Az új 15-ös AQ verzió ma is elindítható közvetlenül a PAF 5 menüjéből, bár önálló programként a képességei már több területen meghaladják a PAF5-éit.
Lásd az itt elérhető összehasonlító táblázatot!


 Az AQ mennyire kompatibilis a PAF-fel?

Az AQ 12, 12.1, és 14, 15. verziói  teljesen összeegyeztethetők  a PAF 5 adatbázisával.
...
Az AQ 12.0, 12.1 és 14, 15-ös verziókban közvetlenül tudunk szerkeszteni egy PAF 5 adatállományt. Képesek vagyunk megnyitni és szerkeszteni egy .paf fájlt, éppen úgy, mint a PAF 5-tel. Bármilyen változtatás, amit végrehajtunk egy .paf adatbázisban az AQ-val, az megjelenik a PAF 5-ben is és fordítva.

Az AQ 12.x/14, 15. már nem tudja szerkeszteni a PAF 4-gyel, vagy az AQ korábbi verzióival (3.-tól 11.-ig) készült fájlokat, viszont át tudja alakítani ezeket: vagy egy PAF 5-ös formátumú .paf fájlba, vagy egy új .aq fájlba. Ezután folytathatjuk a munkát az AQ-ban az újabb formátummal.



* * *